Download Adobe Acrobat Reader

Updated 21.00 21/04/08

07/08 Season - Summer Weekend Races

Saturday 29/9/2007 - Richmond, Mapua and return - 46km
Opening day for 07/08 Summer Season of racing, 67 riders
Grade 1
1 Grant Stirling M3 1.11.20
2 Richie Howes M4 s.t.
3 Serena Sheridan SEN s.t.
4 Henry Kersten M1 s.t.
5 Brian Grant M1 s.t.
Grade 2
1 Karyn Palmer M2 1.13.21
2 Grant Jones M3 s.t.
3 William Smith M2 s.t.
4 Dene Hall M1 s.t.
5 Jeanne Kuhajek SEN s.t.
Grade 3
1 Bill Filmer M5 1.15 22
2 Owen Hoggard M4 s.t.
3 Geoff Gudsell M6 s.t.
4 Tim Davison M3 s.t.
5 Karl van Hoppe M6 s.t.
6 Thomas Ashley U17 s.t.
Grade 4 - Recreational
1 Thomas Nicholson U15 1.18.43
2 Glenn Ching U23 s.t.
3 George Sheridan M5 s.t.
4 Dave MacManus M3 s.t.
5 Nick Zeewoldt M1 s.t.
Grade 5 - Social
1 Paula Steel M2 1.22.51
2 Cherie Prince M1 s.t.
3 Susan Albert M1  s.t.
4 Heather Gibbs M3 s.t.
5 Peter Simpson M4 s.t.

Home-Program-TdeV 09-Star and Garter - Tasman Team-Articles-Contacts-Supplies-Results-Our Riders-To Join-Gallery-Links-Email Us

Saturday 6/10/2007 - Moutere Circuit, start Glovers Vineyard, Gardeners Valley Road, Inland H/W, Upper Moutere, Old Coach Road, Bests Road to finish, 17k circuit
 
Grade 1 - 5 laps - 85km
1 Chris Nicholson M2 2.13.08
2 Grant Stirling M3 +55s
3 Rob Searle M2 s.t.
4 George Bennett U19 +1.20
5 Brian Grant M1 s.t.
6 Max Riley M1 s.t.
7 Steve McKinstry SEN s.t.
8 Jim Griffith M1 +3.02
9 Henry Kersten M1 s.t.
10 Serena Sheridan SEN s.t.
Grade 2 - 4 laps - 68km
1 Brent Sinclair U19 1.48.16
2 Adam Gudsell SEN +08s
3 Grant Jones M3 +32s
4 Matt MacDonald U19 s.t.
5 Karen Fulton SEN s.t.
6 Roger Matheson M3 s.t.
7 Jeanne Kuhajek SEN s.t.
8 Kathy Hamer M1 s.t.
9 Phil Wright M3 +2.16
10 William Smith M2 s.t.
Grade 3 - 3 laps - 51km
1 Thomas Nicholson U15 1.27.42
2 Tim Davison M3 +32s
3 Thomas Hodgson U17 s.t.
4 Eileen Searle M3 +52s
5 Jason King M1 +1.36
6 Simon Pascoe M3 +2.03
7 David Letsche M2 s.t.
8 Geoff Gudsell M6 +2.09
9 Pete Gibbs M5 s.t.
10 Christine van Hoppe M6 +2.12
Grade 4 and 5 - 2 laps - 34k
1 Mark Stephens M1 1.10.12
2 Denis Dontchev U19 (Ger.) s.t.
3 Mick Zeewoldt M4 s.t.
4 Dawn Pascoe M2 s.t.
5 Rex Coster M6 s.t.
6 Isaac Johnston U15 s.t.
7 Bill Brough M4 s.t.
8 Thomas Ashley U17 s.t.
9 Tim James M3 s.t.
10 Paul Ashley M2 s.t.

Home-Program-TdeV 09-Star and Garter - Tasman Team-Articles-Contacts-Supplies-Results-Our Riders-To Join-Gallery-Links-Email Us

Saturday 13/10/2007 - Hope Circuit
 
Grade 1, 7 laps
1 Chris Nicholson M2 54.36
2 Jack Bauer U23 s.t.
3 Max Riley M1 +1.36
4 Kieran Hambrook U17 s.t.
5 George Bennett U19 s.t.
6 Grant Stirling M3 s.t.
7 Rob Searle M2 s.t.
8 Murray Sheridan Sen +2.16
9 Rudy Tetteroo M4 s.t.
10 Nick Batt M1 +2.32
Grade 2, 6 laps
1 Roger Matheson M3 51.21
2 Brent Sinclair U19 s.t.
3 Grant Jones M3 s.t.
4 Gethyn Filer M4 s.t.
5 Adam Gudsell Sen s.t.
6 Bryan Swadel M4 s.t.
7 Matt MacDonald U19 s.t.
8 Wiliam Smith M2 s.t.
9 Phil Stanton M2 s.t.
10 Derek Milne M3 s.t.
Grade 3, 5 laps      
1 Mike/Neville Tandem M4/M3 43.46
2 Glenn Taplin M2 s.t.
3 John Newton M5 s.t.
4 Owen Hoggard M4 s.t.
5 Brent Daniel M3 s.t.
6 Brian Samuels M6 s.t.
7 Brett Wells Sen s.t.
8 Karl van Hoppe M6 s.t.
9 Eileen Searle M3 s.t.
10 Jamie Reid U15 s.t.
Grade 4, 4 laps
1 Taylor Scott U15 38.57
2 Richard Stanton M4 s.t.
3 Dave MacManus M3 s.t.
4 George Sheridan M5 s.t.
5 Matt Black U13 s.t.
6 Christine van Hoppe M6 s.t.
7 Patrick McEntyre M4 s.t.
8 Steve Gundry M2 s.t.
9 Geoff Moore M3 s.t.
10 Susan Albert M1 s.t.

Home-Program-TdeV 09-Star and Garter - Tasman Team-Articles-Contacts-Supplies-Results-Our Riders-To Join-Gallery-Links-Email Us

Saturday 27/10/2007 - Pomona / Marriages Rd and return
 
Grade 1
1 Max Riley M1 1.25.46
2 Kieran Hambrook U19 s.t.
3 George Bennett U19 s.t.
4 Rob Searle M2 s.t.
5 Nick Batt M1 s.t.
6 Murray Sheridan Sen +1.12
7 Henry Kersten M1 s.t.
8 Karen Fulton Sen s.t.
9 Serena Sheridan Sen s.t.
10 Denis Cooper M3 +1.20
Grade 2
1 Alden Stamper M1 1.28.54
2 Roger Matheson M3 s.t.
3 Derek Milne M3 s.t.
4 Paul Dowell M3 s.t.
5 William Smith M2 s.t.
Grade 3      
1 Bill Filmer M5 1.35.22
2 Thomas Hodgson U17 s.t.
3 Brent Daniel M3 +0.15
4 Thomas Nicholson U15 +0.42
5 Sean Hambrook U15 +1.20
6 Glenn Taplin M1 +1.40
7 Karl van Hoppe M6 +2.10
8 Geoff Gudsell M6 +2.30
9 Eileen Searle M3 s.t.
10 Nigel Last-Harris M3 s.t.
Grade 4
1 Matt Black U15 1.42.18
2 Mike Watson M4 +0.55
3 Dave MacManus M3 s.t.
4 Rex Coster M6 s.t.
5 John Gary M5 +1.22

Home-Program-TdeV 09-Star and Garter - Tasman Team-Articles-Contacts-Supplies-Results-Our Riders-To Join-Gallery-Links-Email Us

Saturday 3/11/2007 - Mt.Heslington, Wakefield, Maiseys, Coastals
 
Grade 1
1 Paul Odlin Sen 1.32.07
2 Steven McKinstry Sen s.t.
3 Kieran Hambrook U19 s.t.
4 Grant Stirling M4 + 1.16
5 George Bennett U19 s.t.
6 Nick Batt M1 + 1.40
7 Brian Grant M1 +2.10
8 Rob Searle M2 +s.t.
9 Denis Cooper M2 +2.15
10 Murray Sheridan M1 +2.20
Grade 2
1 Roger Matheson M3 1.36.48
2 Gethyn Filer M5 s.t.
3 Phil Wright M3 s.t.
4 Phil Howes M4 s.t.
5 Bryan Swadel M4 s.t.
6 Bill Filmer M6 s.t.
7 Thomas Hodgson U17 s.t.
8 Eileen Searle M3 s.t.
9 Owen Hoggard M4 s.t.
10 William Smith M2 s.t.
Grade 3      
1 Glenn Taplin M2 1.41.42
2 David Letsche M2 s.t.
3 John Newton M5 s.t.
4 Hamish Nankivell M1 s.t.
5 Jamie Reid U17 s.t.
6 Thomas Nicholson U15 s.t.
7 Rob Hambrook M3 s.t.
8 Steve Springer M2 +0.58
9 Peter Gibbs M6 s.t.
10 Sean Hambrook U15 s.t.
Grade 4
1 Patrick McEntyre M4 1.43.07
2 Taylor Scott U17 s.t.
3 Andrew Riordan M3 +1.12
4 Grant McDonald M4 s.t.
5 Sue Torstonson Sen s.t.
6 Rex Coster M6 s.t.
7 Chrissy Wheatley M3 s.t.
8 Karyn Palmer M2 s.t.
9 Mike Daly M7 s.t.
10 Dave MacManus M3 s.t.

Home-Program-TdeV 09-Star and Garter - Tasman Team-Articles-Contacts-Supplies-Results-Our Riders-To Join-Gallery-Links-Email Us

Saturday 17/11/2007 - Moutere Circuit, start Woollaston Estate, Gardeners Valley Road, Inland H/W, Upper Moutere, Old Coach Road, 17km circuit
 
Grade 1 - 5 laps 85km
1
3
Chris Nicholson
M2
2.13.12
2
11
Max Riley
M1
+4.59
3
10
Kieran Hambrook
U19
+6.42
4
188
Henry Kersten
M1
s.t.
5
17
Richie Howes
M4
s.t.
6
18
Rudy Tetteroo
M4
s.t.
7
15
Karen Fulton
SEN
s.t.
8
50
Dennis Cooper
M3
s.t.
9
103
Murray Sheridan
M1
s.t.
10
19
Richie van Vugt
M4
s.t.
Grade 2 - 4 laps 68km
1
122
Roger Matheson
M3
1.52.45
2
128
Bryan Swadel
M4
s.t.
3
208
Andrew Martin
M1
s.t.
4
142
Warren Borlase
M3
s.t.
5
165
Phil Wright
M3
s.t.
6
209
Phil Stanton
M3
s.t.
7
210
Britta Martin
M1
s.t.
8
41
Gethyn Filer
M5
s.t.
9
190
Phil Howes
M4
s.t.
10
194
Jimmy Griffith
M1
s.t.
Grade 3 - 3 laps 51km
1
110
Ken Page
M1
1.28.23
2
25
Thomas Hodgson
U17
s.t.
3
167
Andrew Scott
M4
s.t.
4
24
Jamie Reid
U17
s.t.
5
87
Glenn Taplin
M3
s.t.
6
23
Thomas Ashley
U17
s.t.
7
76
Gary Overend
M5
s.t.
8
59
Murray Fifield
M1
s.t.
9
182
David Letsche
M2
s.t.
10
84
Brian Samuels
M3
s.t.
Grade 4 - 2 laps 34km
1
27
Taylor Scott
U17
1.12.46
2
31
Matt Black
U15
s.t.
3
96
Patrick McEntyre
M4
s.t.
4
200
Susan Albert
M1
s.t.
5
72
Rex Coster
M6
s.t.
6
97
Paula Steel
M2
s.t.
7
160
Mike Daly
M8
s.t.
8
98
Cherie Prince
M1
s.t.
9
55
Chrissy Wheatly
M3
s.t.
10
179
Victoria Reid
M3
s.t.

Home-Program-TdeV 09-Star and Garter - Tasman Team-Articles-Contacts-Supplies-Results-Our Riders-To Join-Gallery-Links-Email Us

Saturday 24/11/2007 - Hope Circuit
 
Grade 1, 10 laps, 50k
1 Robin Reid SEN 1.22.16
2 Kieran Hambrook U19 s.t.
3 George Bennett U19 +0.06
4 Chris Nicholson M2 s.t.
5 Nick Batt M1 +1.12
6 Chris Charles M1 s.t.
7 Rob Searle M2 s.t.
8 Richie van Vugt M4 +2.14
Grade 2, 9 laps , 45k
1 Roger Matheson M3 1.18.32
2 Bryan Swadel M4 s.t.
3 Andrew Scott M4 s.t.
4 Britta Martin SEN s.t.
5 Bill Filmer M6 s.t.
6 Eileen Searle M3 +0.22
Grade 3, 8 laps, 40k
1 Thomas Nicholson U15 1.07.11
2 Brian Samuels M6 s.t.
3 Sean Hambrook U15 +0.54
4 Paul Ashley M2 +1.34
5 Karl van Hoppe M6 +2.48
Grades 4 & 5, 7 laps, 35k
1 Patrick McEntyre M4 54.32
2 Matt Black U15 +0.21
3 Dave MacManus M3 +0.53
4 David Scott M3 +1.45
5 Rex Coster M6 s.t.

Home-Program-TdeV 09-Star and Garter - Tasman Team-Articles-Contacts-Supplies-Results-Our Riders-To Join-Gallery-Links-Email Us

Saturday 1/12/2007 - Kerrs Hill 4 Stage Race, 130k
 
Grade 1
1 Chris Charles M1 3.23.40
2 Nick Batt M1 +0.10
3 Grant Stirling M4 +0.18
4 Nathan Dahlberg M2 +0.21
5 Rudy Tetteroo M2 +0.32
6 Henry Kersten M1 +1.14
7 Richie Howes M4 +5.10
8 Paul Dowell M2 +5.14
9 Richie van Vugt M4 +5.26
10 Karen Fulton SEN +6.32
Grade 2
1 Ken Page M1 3.23.06
2 Gary Overend M5 +0.06
3 Andrew Scott M4 +1.15
4 Phil Wright M3 +3.47
5 Bill Filmer M6 +4.01
Grade 3      
1 Patrick McEntyre M4 3.48.42
2 Geoff Gudsell M6 +0.59
3 Brian Samuels M6 +1.26
4 Brent Daniel M3 +2.25
5 David Letsche M2 +3.45

Home-Program-TdeV 09-Star and Garter - Tasman Team-Articles-Contacts-Supplies-Results-Our Riders-To Join-Gallery-Links-Email Us

Saturday 8/12/2007 - Mayors 3 Stage Tour - Stage 1- Richmond to Lee Valley , Stage 2 - Brightwater, Coastals, Dominion Rd, Moutere Hill, Stage 3 - Moutere Hill, Brightwater, Ranzau Rd.
 
Grade 1
1 Michael Naylor U23 2.26.43
2 Henry Kersten M1 + 0.01
3 Kieran Hambrook U19 + 0.03
4 David Ayre U23 + 0.17
5 Grant Stirling M4 + 0.19
Grade 2
1 Phil Wright M3 -
2 Alden Stamper M1 -
3 Thomas Ashley U17 -
4 Andrew Martin M3 -
5 Blair Rutledge SEN -
Grade 3      
1 Thomas Nicholson U17 -
2 Thomas Hodgson U17 -
3 Tim Davison M3 -
4 David Letsche M2 -
5 John Newton M5 -
Grade 4
1 Christine van Hoppe M6 -
2 David MacManus M3 -
3 Rex Coster M5 -
4 Susan Albert M1 -
5 Cherie Prince M1 -

Home Program TdeV 09 Star and Garter - Tasman Team Articles Contacts Supplies Results Our Riders To Join Gallery Links Email Us

15/12/2007 - Mt. Heslington Circuit Races, Richmond to Brightwater, 11km laps, finish Brightwater Saleyards
Grade 1 - 7 laps - 85k
1
3
Dean Fulton
SEN
2.06.22
2
11
Max Riley
M1
s.t.
3
10
Kieran Hambrook
U19
s.t.
4
6
Steven McKinstry
SEN
s.t.
5
24
Chris Charles
M1
s.t.
6
2
Robin Reid
SEN
s.t.
7
29
Rudy Tetteroo
M4
+3.22
8
188
Henry Kersten
M1
s.t.
9
14
Jeanne Kuhajek (1st Wm)
SEN
+6.12
10
23
Nick Batt
M1
s.t.
Grade 2 - 6 laps - 74k
1
122
Roger Matheson
M3
1.50.48
2
165
Phil Wright
M3
s.t.
3
87
Glenn Taplin
M2
s.t.
4
76
Gary Overend
M5
s.t.
5
209
Phil Stanton
M2
s.t.
6
193
Wayne Pool
M3
s.t.
7
114
Grant Jones
M3
s.t.
8
203
Blair Rutledge
SEN
s.t.
9
148
Geoff Black
M3
s.t.
10
167
Andrew Scott
M4
s.t.
Grade 3 - 5 laps - 63k
1
96
Patrick McEntyre
M4
1.38.18
2
49
Tim Davison
M3
s.t.
3
135
Darren Richards
M1
s.t.
4
182
David Letsche
M2
+0.11
5
132
Gordon Sloane
M4
s.t.
6
117
George Sheridan
M6
+1.22
7
38
Sean Hambrook
U15
+2.23
Grade 4 - 4 laps - 52k
1
155
John L'Huillier
M4
1.28.36
2
134
Sue Torstonson
SEN
s.t.
3
72
Rex Coster
M6
+0.19
4
63
Hazel Coughlan
U19
+1.16
5
97
Paula Steel
M2
+2.12
6
200
Susan Albert
M1
s.t.
7
55
Chrissy Wheatley
M3
s.t.
8
160
Mike Daly
M8
s.t.
9
98
Cherie Prince
M1
s.t.

Home Program TdeV 09 Star and Garter - Tasman Team Articles Contacts Supplies Results Our Riders To Join Gallery Links Email Us

19/1/2008 - Star & Garter Wheelers Open Club Championships - Richmond, Maiseys, Coastals, Seaton Valley, Moutere Hw, Brightwater, finish Ranzau Rd - 58km
* - denotes 2008 category Champion
1
1
Paul Odlin *
SEN
1.32.18
2
2
Robin Reid
SEN
s.t.
3
11
Max Riley *
M1
+3.52
4
26
Rob Searle *
M2
s.t.
5
25
Brian Grant
M1
s.t.
6
30
Richie van Vugt *
M4
+4.57
7
29
Rudy Tetteroo
M4
s.t.
8
222
Jonathan Kalma *
U23
s.t.
9
76
Gary Overend *
M5
s.t.
10
27
Richie Howes
M4
+7.02
11
171
Paul Dowell
M2
+7.57
12
167
Andrew Scott
M4
+8.46
13
14
Jeanne Kuhajek *
SEN W
s.t.
14
154
Bill Filmer *
M6
s.t.
15
-
Simon White (Pegasus)
M2
s.t.
16
53
Eileen Searle *
M3
s.t.
17
128
Bryan Swadel
M4
+10.35
18
142
Warren Borlase *
M3
+12.54
19
-
Sam McMinn (Palm.Nth) *
U17
+13.22
20
31
Thomas Ashley
U17
s.t.
21
165
Phil Wright
M3
s.t.
22
41
Gethyn Filer
M5
s.t.
23
94
William Smith
M2
s.t.
24
182
David Letsche
M2
+18.18
25
204
Robbie Hill
M3
+19.02
26
92
Karl van Hoppe
M6
+20.07
27
136
Geoff Gudsell
M6
s.t.
28
224
Jasmyn Hogarth
SEN W
s.t.
29
101
Owen Hoggard
M4
s.t.
30
223
Bill Brough
M4
s.t.
31
69
Brent Daniel
M3
s.t.
32
185
Richard Stanton
M4
s.t.
33
48
Paul Ashley
M2
+22.36
34
160
Mike Daly *
M8
+24.33
35
72
Rex Coster
M6
s.t.
36
97
Paula Steel *
M2
s.t.
37
98
Cherie Prince *
M1
s.t.

Home Program TdeV 09 Star and Garter - Tasman Team Articles Contacts Supplies Results Our Riders To Join Gallery Links Email Us

26/1/2008 - Wakefield, Spooners, Golden Downs, Raey Saddle, Wai iti Valley, to finish Wakefield, 55k
Grade 1
1
1
Paul Odlin
SEN
1.23.18
2
2
Robin Reid
SEN
s.t.
3
9
George Bennett
U19
+2.58
4
70
Nathan Dahlberg
M2
s.t.
5
26
Rob Searle
M2
s.t.
6
25
Brian Grant
M1
s.t.
7
23
Nick Batt
M1
s.t.
8
12
Chris Nicholson
M2
+3.18
9
171
Paul Dowell
M2
+5.58
10
27
Richie Howes
M4
s.t.
Grade 2
1
15
Britta Martin
SEN
1.28.10
2
122
Roger Matheson
M3
+1.59
3
14
Jeanne Kuhajek
SEN
s.t.
4
31
Thomas Coughlan
U17
s.t.
5
146
Jonathan Christie
U17
s.t.
6
226
Bronwyn Fraser(Marl)
SEN
+4.42
7
53
Eileen Searle
M3
+8.41
8
128
Bryan Swadel
M4
s.t.
Grade 3
1
227
Ethan Roach (Marl)
U17
1.34.11
2
219
Don Bartkowiak
M1
s.t.
3
182
David Letsche
M2
+8.42
4
161
Karyn Palmer
M2
s.t.
5
48
Paul Ashley
M2
+9.57
6
158
Bruce Bosselmann
M4
s.t.
7
136
Geoff Gudsell
M6
s.t.
8
224
Jasmyn Hogarth
SEN
s.t.
9
84
Brian Samuels
M6
s.t.
10
40
Thomas Nicholson
U15
s.t.
Grade 4
1
97
Paula Steel
M2
1.38.16
2
155
John L'Huillier
M4
+0.28
3
72
Rex Coster
M6
s.t.
4
160
Mike Daly
M8
s.t.
5
228
Ben Moser
M1
s.t.

Home Program TdeV 09 Star and Garter - Tasman Team Articles Contacts Supplies Results Our Riders To Join Gallery Links Email Us

2/2/2008 - Hope Circuit Races, start from Star & Garter Richmond, race out to and finish on the Hope Circuit
Grade 1 - 7 laps 45km
1
12
Chris Nicholson
M2
-
2
90
Jason Craig
M1
-
3
20
Michael Naylor
U23
-
4
103
Murray Sheridan
M1
-
5
188
Henry Kersten
M1
-
6
16
Serena Sheridan
SEN
7
85
Mark McGinley
M2
-
8
30
Richie van Vugt
M4
-
9
24
Chris Charles
M1
-
10
11
Max Riley
M1
-
Grade 2 - 6 laps 40km
1
110
Ken Page
M1
-
2
203
Blair Rutledge
SEN
-
3
40
Thomas Nicholson
U15
-
4
128
Bryan Swadel
M4
-
5
167
Andrew Scott
M4
-
Grade 3 - 5 laps 35km
1
59
Murray Fifield
M1
-
2
48
Paul Ashley
M2
-
3
140
John Newton
M5
-
4
118
Dave MacManus
M3
-
5
228
Allan Clarke
M4
-
Grade 4 - 4 laps 30 km
1 =
39
Joel MacManus
U15
-
1 =
37
Matt Black
U15
-
3
43
Mike Watson
M4
-
4
155
John L'Huillier
M4
-
5
97
Paula Steel
M2
-
Grade 5 - 4 laps 30 km
1
160
Mike Daly
M8
-
2
229
Denis Donchev
U19
-
3
72
Rex Coster
M6
-

Home Program TdeV 09 Star and Garter - Tasman Team Articles Contacts Supplies Results Our Riders To Join Gallery Links Email Us

9/2/2008 - Glovers Vineyard Tour de Moutere - 80km
Stage 1, Gardners Valley Road to Lowere Moutere
Stage 2, Motueka Airport, Ngatimoti, Stanley Brook, Thorp, Neudorf Hill top finish
Stage 3, Neudorf, Upper Moutere, Old Coach Road, to finish Gardners Valley
Grade 1
1
12
Chris Nicholson
M2
2.08.46
2
20
Michael Naylor
U23
+0.06
3
16
Serena Sheridan
SEN
+0.23
4
10
Kieran Hambrook
U19
+0.26
5
85
Mark McGinley
M2
+0.52
6
30
Richie van Vugt
M4
+1.12
7
188
Henry Kersten
M1
+1.17
8
122
Roger Matheson
M3
+1.18
9
229
Jake Stow
M1
+1.21
10
29
Rudy Tetteroo
M4
+2.16
Grade 2
1
142
Warren Borlase
M3
2.16.22
2
94
William Smith
M2
+1.32
3
33
Thomas Hodgson
U17
+2.04
4
230
Ethan Roach (Marl)
U15
+2.07
5
31
Thomas Ashley
U17
+2.11
6
219
Don Bartkowiak
M1
+2.13
7
40
Thomas Nicholson
U15
+2.16
8
167
Andrew Scott
M4
+2.21
9
128
Bryan Swadel
M4
+2.25
10
182
David Letsche
M2
+2.49
Grade 3
1
149
Brett Wells
SEN
2.22.43
2
38
Sean Hambrook
U15
+0.03
3
49
Tim Davison
M3
+0.05
4
228
Frankie Kersten
M2
+0.13
5
92
Karl van Hoppe
M6
s.t.
6
91
Christine van Hoppe
M6
+0.19
7
48
Paul Ashley
M2
+0.38
8
41
Gethyn Filer
M5
+1.32
9
58
Peter Gibbs
M6
+1.49
10
96
Patrick McEntyre
M4
+1.52

Home Program TdeV 09 Star and Garter - Tasman Team Articles Contacts Supplies Results Our Riders To Join Gallery Links Email Us

16/2/2008 - 88 Valley and Return 2 stages
Stage 1 Richmond to 88 Valley
Stage 2 Wakefield, Pigeon Valley and return 60k

 
Grade 1
1
171
Paul Dowell
M2
-
2
122
Roger Matheson
M3
-
3
103
Murray Sheridan
M1
-
4
40
Thomas Nicholson
U15
-
5
30
Richie van Vugt
M4
-
6
33
Thomas Hodgson
U17
-
7
13
Karen Fulton
SEN
-
8
131
Nathan Faavae
M1
-
9
234
Mike Webb
M1
-
10
222
Jonathan Kalma
U23
-
Grade 2
1=
76
Gary Overend
M5
-
1=
87
Glenn Taplin
M2
-
3
65
Wayne Leighton
M3
-
4
40
Thomas Nicholson
U15
-
5
80
Steve Wilson
M2
-
6
114
Grant Jones
M3
-
7
41
Gethyn Filer
M5
-
8
154
Bill Filmer
M6
-
9
94
William Smith
M2
-
10
35
Jamie Reid
U17
-
Grade 3
1
101
Owen Hoggard
M4
-
2
231
Mason McCarthy
U17
-
3
232
Alan Clarke
M3
-
4
38
Sean Hambrook
U15
-
5
185
Richard Stanton
M4
-
6
111
Liz Roberts
M2
-
7
92
Karl van Hoppe
M6
-
8
91
Christine van Hoppe
M6
-
9
224
Jasmyn Hogarth
SEN
-
10
96
Patrick McEntyre
M4
-
Grade 4
1
134
Sue Torstonson
SEN
-
2
200
Susan Albert
M1
-
3
233
Sarah Newcombe
SEN
-
4
158
Bruce Bosselmann
M4
-
5
160
Mike Daly
M8
-
6
43
Mike Watson
M4
-

Home Program TdeV 09 Star and Garter - Tasman Team Articles Contacts Supplies Results Our Riders To Join Gallery Links Email Us

23/2/2008 - Belgrove and return 2 stage teams event
Stage 1 Richmond to Belgrove
Stage 2 TTT Belgrove to Hope
Place
Race #
 
TTT
Team GC
 
 
 
Time
Time
1
26
Rob Searle
27.44
 
 
 
1.13.09
171
Paul Dowell
122
Roger Matheson
30
Richie van Vugt
 
 
 
  
 
2
33
Thomas Hodgson
28.59
 
 
 
1.13.59
40
Thomas Nicholson
39
Joel MacManus
12
Chris Nicholson
 
 
 
  
 
3
161
Karyn Palmer
29.57
 
 
 
1.15.21
195
Derek Milne
80
Steve Wilson
188
Henry Kersten
 
 
 
  
 
4=
53
Eileen Searle
30.24
 
 
 
1.15.50
182
David Letsche
49
Tim Davison
224
Jasmyn Hogarth
 
 
 
  
 
4=
29
Rudy Tetteroo
30.24
 
 
 
1.15.50
96
Patrick McEntyre
114
Grant Jones
118
Dave MacManus
 
 
 
  
 
6
91
Christine van Hoppe
31.44
 
 
 
1.17.34
92
Karl van Hoppe
13
Karen Fulton
3
Dean Fulton
 
 
 
  
 
7
216
Hayden Thompson
31.15
1.21.15
203
Blair Rutledge
159
Rick Tregidga
101
Owen Hoggard

Home Program TdeV 09 Star and Garter - Tasman Team Articles Contacts Supplies Results Our Riders To Join Gallery Links Email Us

2/3/2008 - Club Kermesse Championships - Hope Circuit - 8 laps
Place
#
Name
Category
Time
1
171
Paul Dowell
M2
57.31
2
76
Gary Overend
M5
s.t.
3
33
Thomas Hodgson
U17
s.t.
4
31
Thomas Ashley
U17
0.05
5
122
Roger Matheson
M3
s.t.
6
69
Brent Daniel
M3
s.t.
7
182
David Letsche
M2
s.t.
8
94
William Smith
M2
s.t.
9
48
Paul Ashley
M2
1.31
10
222
Matt Smith
U19
s.t.
11
92
Karl van Hoppe
M6
s.t.
12
39
Joel MacManus
U15
s.t.
13
186
Richard Stanton
M4
s.t.
14
224
Jasmyn Hogarth
SEN
s.t.
15
91
Christine van Hoppe
M6
s.t.

Home Program TdeV 09 Star and Garter - Tasman Team Articles Contacts Supplies Results Our Riders To Join Gallery Links Email Us

9/3/2008 - The Classic Hits 89.8FM Les Vincent Memorial Tour de Vino Charity Fun Ride

75km, Seifrieds, Hope, Brightwater, Moutere, Woollastons, Dominion, Seaton, Glovers, Harleys and return via Mapua, Westdale, Seifrieds, to finish Rabbit Island

1
TONY CATTERICK
M3
MARLBOROUGH
1.46.22
2
BRIAN GRANT
M1
WAKEFIELD
s.t.
3
DEAN FULTON
SEN
HOPE
0.04
4
ROB SEARLE
M2
MAPUA
s.t.
5
JACK BAUER
SEN
NELSON
s.t.
6
MIKE ANDERSON
M1
NELSON
s.t.
7
ROGER MATHESON
M3
RICHMOND
s.t.
8
GRANT STIRLING
M3
NELSON
s.t.
9
STEVE WILSON
M2
RICHMOND
s.t.
10
NATHAN DAHLBERG
SEN
MOTUEKA
s.t.
11
KAREN FULTON
SEN
HOPE
0.22
12
ETHAN ROACH
U17
MARLBOROUGH
1.47
13
TIM VINCENT
M1
NELSON
3.26
14
GARY OVEREND
M5
RICHMOND
4.22
15
JIMMY GRIFFITH
M1
NELSON
6.54
16
GRANT JONES
M3
NELSON
s.t.
17
ANDREW SCOTT
M4
NELSON
s.t.
18
GEOFF BLACK
M3
RICHMOND
s.t.
19
BRYAN SWADEL
M4
STOKE
s.t.
20
TONY WOODALL
M4
NELSON
s.t.
21
CRAIG SAUNDERS
SEN
BRISBANE
s.t.
22
OWEN HOGGARD
M4
NELSON
s.t.
23
JEANNIE KUHAJEK
SEN
WAKEFIELD
s.t.
24
DEREK MILNE
M3
NELSON
S.T.
25
HENRY KERSTEN
M1
RICHMOND
12.25
26
THOMAS ASHLEY
U17
STOKE
s.t.
27
GETHYN FILER
M5
RICHMOND
s.t.
28
BRUCE BOSSELMANN
M4
NELSON
s.t.
29
EILEEN SEARLE
M3
MAPUA
s.t.
30
WILLIAM SMITH
M2
RICHMOND
s.t.
31
WARREN BORELASE
M3
NELSON
12.52
32
STEVE DELANY
M3
NELSON
14.28
33
HAYDEN THOMPSON
SEN
HOPE
15.36
34
PAUL ASHLEY
M2
STOKE
s.t.
35
DAVID LETSCHE
M2
UPR. MOUTERE
s.t.
36
BRENT DANIEL
M3
STOKE
s.t.
37
JASMYN HOGARTH
SEN
MOTUEKA
s.t.
38
JAMIE REID
U17
NELSON
24.38
39
GEOFF GUDSELL
M6
STOKE
24.49
40
DAVE MacMANUS
M3
RICHMOND
s.t.
41
JOHN REID
M4
NELSON
27.42
42
SUE TORSTONSON
SEN
NELSON
29.28
43
SIMON PASCOE
M3
HOPE
30.03
44
SUSAN ALBERT
M1
NELSON
s.t.
45
RICK TREGIDGA
M7
NELSON
s.t.
46
PETER WISE
M2
RICHMOND
s.t.
47
IAN KEMP
M4
STOKE
31.02
48
ROBERT TAYLOR
M6
NELSON
s.t.
49
GREG CUMMING
M4
CHRISTCHURCH
35.24
50
PETE HARRIS
M6
RICHMOND
s.t.
51
DAVE ANDERSON
M4
MOTUEKA
s.t.
52
MEGAN LOWEN
SEN
RICHMOND
s.t.
53
IAN WORTHINGTON
M6
RICHMOND
s.t.
54
ROD JONES
M7
RUBY BAY
38.34
55
KAREN BATEMAN
M4
NELSON
40.12
56
SUE TAYLOR
M5
STOKE
s.t.
57
MATTHEW CANNON
U19
BLENHEIM
s.t.
58
MURRAY WOOTTON
M3
NELSON
s.t.
59
D'ARCY/ROUGHTON
MF
WAKEFIELD
42.53
60
PAULINE MANLEY
M5
NELSON
47.58
61
CHRIS SMYTHE
M6
NELSON
s.t.
62
DAVID BURNEY
M6
CHRISTCHURCH
49.11
63
KAREN BLADE
M4
NELSON
51.12
64
PETE LAING
M4
STOKE
53.18
65
STEVE DELANEY
M5
NELSON
56.27
66
RICHARD STANTON
M4
STOKE
58.08
67
KAY GUDSELL
M6
STOKE
58.38
68
MIKE DALY
M8
STOKE
s.t.
69
LINDA BURNEY
M6
CHRISTCHURCH
s.t.
70
MICK CAVENDISH
M7
MOTUEKA
59.35
Short course results
71
GAIL HARRIS
M3
RICHMOND
1.57.58
72
REX COSTER
M6
TAHUNA
0,27
73
JOHN GARY
M6
UPPER MOUTERE
1.52
74
ALISON KERRIDGE-HUNTER
M1
NELSON
s.t.
75
JO BLICK
SEN
NELSON
s.t.
76
JOHN L'HULLIER
M4
NELSON
4.45
77
LETITIA SCOTT
M5
NELSON
6.23
78
CHRIS SINCLAIR
M3
NELSON
s.t.
79
ROB WEBBER
M3
NELSON
s.t.
80
KERRY BATEMAN
M8
NELSON
s.t.

Home Program TdeV 09 Star and Garter - Tasman Team Articles Contacts Supplies Results Our Riders To Join Gallery Links Email Us

12/4/2008 - Richmond, Coastals, Harleys, Central Rd, Moutere, Redwood Finish 68km
 
Grade 1
1
30
Richie van Vugt
M4
-
2
26
Rob Searle
M2
-
3
85
Mark McGinley
M2
-
4
29
Rudy Tetteroo
M4
-
5
148
Geoff Black
M3
-
Grade 2
1
203
Blair Rutledge
SEN
-
2
41
Gethyn Filer
M5
-
3
94
William Smith
M2
-
4
158
Bruce Bosselmann
M4
-
5
53
Eileen Searle
M3
-
Grade 3
1
111
Liz Roberts
M2
-
2
151
Lindsay Shapcott
M3
-
3
35
Jamie Reid
U17
-
4
180
John Reid
M4
-
5
52
Martin Hyde
M2
-
Grade 4
1
134
Sue Torstonson
SEN
-
2
287
Marian Savage
M2
-
3
114
Grant Jones
M3
-
4
200
Susan Albert
M1
-
5
84
Brian Samuels
M6
-

Home Program TdeV 09 Star and Garter - Tasman Team Articles Contacts Supplies Results Our Riders To Join Gallery Links Email Us

19/4/2008 - Star & Garter 100 - Richmond, Moutere, Waiwhero, Stanley Brook, Spooners, Wakefield - 105km
Grade 1
1
12
Chris Nicholson
M2
2.55.10
2
22
Nick Batt
M1
+4.49
3
9
George Bennett
U19
s.t.
4
20
Michael Naylor
U23
s.t.
5
26
Rob Searle
M2
s.t.
6
25
Brian Grant
M1
s.t.
7
85
Mark McGinley
M2
s.t.
8
16
Serena Sheridan
SEN
+5.28
9
30
Richie van Vugt
M4
+6.04
10
103
Murray Sheridan
M1
s.t.
Grade 2
1
33
Thomas Hodgson
U17
3.04.36
2
114
Grant Jones
M3
+5.32
3
128
Bryan Swadel
M4
s.t.
4
53
Eileen Searle
M3
s.t.
5
138
Nick Reeve
M1
s.t.
6
14
Jeannie Kuhajek
SEN
+6.08
Grade 3
1
177
Matt Debenham
SEN
3.16.22
2
111
Liz Roberts
M2
s.t.
3
161
Karyn Palmer
M2
s.t.
4
69
Brent Daniel
M3
+1.16
5
155
John L'Huillier
M4
+2.48
Grade 4
1
134
Sue Torstonson
SEN
3.21.27
2
287
Neil Riley
M7
s.t.
3
162
Doug Latham
M5
s.t.
4
224
Jasmyn Hogarth
SEN
s.t.
5
216
Hayden Thompson
SEN
s.t.

Home Program TdeV 09 Star and Garter - Tasman Team Articles Contacts Supplies Results Our Riders To Join Gallery Links Email Us

26/4/2008 - Open & Masters 40k Time Trial - Waimea West Circuit, 2 laps, start Appleby, finish Hope (Link to 2007 TT results)
1
Paul Odlin
Sen. *
52.28
2
Chris Nicholson
M2 *
53.02
3
Gary Overend
M5 *
57.10
4
Paul Johnston (Marlborough)
M2
57.25
5
Nick Batt
M1 *
59.22
6
Paul Dowell
M2
1.00.29
7
Karen Fulton
Sen.W *
1.02.01
8
Gethyn Filer
M5
1.03.05
9
Karyn Palmer
M2W *
1.03.36
10
Kevin Halberg (Buller)
M4 *
1.04.23
11
Richie van Vugt
M4
1.04.37
12
William Smith
M2
1.05.22
13
Jimmy Griffith
M1
1.05.33
14
Roger Matheson
M3 *
1.05.39
15
Owen Hoggard
M4
1.06.21
16
Grant Jones
M3
1.06.30
17
Karl van Hoppe
M6 *
1.06.52
18
Christine van Hoppe
M6W *
1.09.39
19
Steve Springer
M2
1.10.21
20
Jasmyn Hogarth
Sen.W
1.10.49
21
Geoff Gudsell
M6
1.11.08
22
Marian Savage
M4W *
1.11.47
23
Lana King
U23W *
1.12.01
24
Dave MacManus
M3
1.12.08
25
Rex Coster
M6
1.12.58
26
Sue Torstonson
Sen.W
1.14.06
27
Ralph Greenfield
M6
1.29.14
28
Roy Potter
M10 *
1.35.09
* Denotes class winners
U17 15k, start River Road
1
Thomas Hodgson
U17
23.32
2
Jamie Reid
U17
25.47
U15 10k, start Waimea West (by The Gables)
1
Joel MacManus
U15
16.50
2
Callum Greenfield
U15
19.45

 

 

The Canterbury Community Trust

Cycling New ZealandMTB NZStar and Garter Bar and Bistro

Nelson Building Society - NZ's oldest building society

Stewarts Avanti Plus

The Copy Press

Cycle Surgery

Forsyth Barr

Glovers Vineyard

Powerade

R and R Sport

Stirling Images

Stoke Cycle Centre

Tineli - Custom Cycle Clothing



 
 
  Site maintained, developed and hosted by :-
 

18 Warwick Street
Richmond, Tasman
New Zealand.
Phone/Fax 03 544 5053
email
malcolm@starandgarterwheelers.co.nz